3M P05N-050PT-D-G
P05N-050PT-D-G picture photo
Mfg. Part Number
P05N-050PT-D-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 50POS .5MM VERT SMD
Datasheet Download
P05N-050PT-D-G.pdf
Availability of P05N-050PT-D-G
QUANTITY
P05N-050PT-D-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P05N-050PT-D-G
Internal Part NumberEIS-P05N-050PT-D-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP05N-050PT-D-G.igsP05N-050PT-D-G.stpP05N-050PT-D-G.x_t
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP05N
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P05N-050PT-D-G
Related LinksP05N-05, P05N-050PT-D-G Datasheet, 3M Distributor
P05N-050PT-D-G Details Description
Related parts for P05N-050PT-D-G
VFD ALPHA/NUM DISPLAY 20X2 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18F OLIVE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3575K 4SMD datasheet.pdf
CLO,STR,DLN,BF,USFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf