3M P05N-060PT-B-G
P05N-060PT-B-G picture photo
Mfg. Part Number
P05N-060PT-B-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 60POS .5MM VERT SMD
Datasheet Download
P05N-060PT-B-G.pdf
Availability of P05N-060PT-B-G
QUANTITY
P05N-060PT-B-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P05N-060PT-B-G
Internal Part NumberEIS-P05N-060PT-B-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP05N-060PT-B-G.igsP05N-060PT-B-G.stpP05N-060PT-B-G.x_t
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP05N
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P05N-060PT-B-G
Related LinksP05N-06, P05N-060PT-B-G Datasheet, 3M Distributor
P05N-060PT-B-G Details Description
Related parts for P05N-060PT-B-G
MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLACK 1/16" X 25' datasheet.pdf
IC FILTER BUFFER VID 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG BROWN 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 6A 16.5 MOHM TH datasheet.pdf
SMT HOLDER FOR 2012 CELL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf