3M P05N-100PT-D-G
P05N-100PT-D-G picture photo
Mfg. Part Number
P05N-100PT-D-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 100POS .5MM VERT SMD
Datasheet Download
P05N-100PT-D-G.pdf
Availability of P05N-100PT-D-G
QUANTITY
P05N-100PT-D-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P05N-100PT-D-G
Internal Part NumberEIS-P05N-100PT-D-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP05N-100PT-D-G.igsP05N-100PT-D-G.stpP05N-100PT-D-G.x_t
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP05N
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P05N-100PT-D-G
Related LinksP05N-10, P05N-100PT-D-G Datasheet, 3M Distributor
P05N-100PT-D-G Details Description
Related parts for P05N-100PT-D-G
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 4.8A 78 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 4.85V 0.4A TO220-5 datasheet.pdf
CONTACT BLOCK UNIV 1NC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL R-R 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Header 35 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HAND TOOL WITH 11-11-0173 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf