| Internal Part Number | EIS-P0751.472NL | |
| Standard Package | 105 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | P0751NL | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 4.7µH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 4.8A | |
| Current - Saturation | 5.4A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 33 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.215" (5.46mm) | |