Pulse Electronics Corporation P0751.472NLT
P0751.472NLT picture photo
Mfg. Part Number
P0751.472NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 4.8A 33 MOHM SMD
Datasheet Download
P0751.472NLT.pdf
Availability of P0751.472NLT
QUANTITY
P0751.472NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P0751.472NLT
Internal Part NumberEIS-P0751.472NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0751
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating4.8A
Current - Saturation5.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)33 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.215" (5.46mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0751.472NLT
Related LinksP0751., P0751.472NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0751.472NLT Details Description
Related parts for P0751.472NLT
IC DAS 12BIT 8CH 44-PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 80VDC datasheet.pdf
RES 50 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
PROGRAMMING ADAPTER datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 30E 8.25KV datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf