Pulse Electronics Corporation P0762.154NLT
P0762.154NLT picture photo
Mfg. Part Number
P0762.154NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 500MA 1.2 OHM
Datasheet Download
P0762.154NLT.pdf
Availability of P0762.154NLT
QUANTITY
P0762.154NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P0762.154NLT
Internal Part NumberEIS-P0762.154NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0762NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation600mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0762.154NLT
Related LinksP0762., P0762.154NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0762.154NLT Details Description
Related parts for P0762.154NLT
FIXED IND 470UH 480MA 620 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf