Pulse Electronics Corporation P0770.102NL
P0770.102NL picture photo
Mfg. Part Number
P0770.102NL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
INDUCTOR,ROO,DO1608, SM NPB
Datasheet Download
P0770.102NL.pdf
Availability of P0770.102NL
QUANTITY
P0770.102NL Order Process
Ship out your order
Specifications of P0770.102NL
Internal Part NumberEIS-P0770.102NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package145
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0770NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating2.9A
Current - Saturation2.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0770.102NL
Related LinksP0770, P0770.102NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0770.102NL Details Description
Related parts for P0770.102NL
RES SMD 19.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
High Precision 2.5 V IC Reference IC datasheet.pdf