Pulse Electronics Corporation P0770.104NLT
P0770.104NLT picture photo
Mfg. Part Number
P0770.104NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 300MA 1.27 OHM
Datasheet Download
P0770.104NLT.pdf
Availability of P0770.104NLT
QUANTITY
P0770.104NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P0770.104NLT
Internal Part NumberEIS-P0770.104NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0770NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating300mA
Current - Saturation310mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.27 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0770.104NLT
Related LinksP0770., P0770.104NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0770.104NLT Details Description
Related parts for P0770.104NLT
IDC CABLE - MSR20K/MC20F/MPR20K datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 40MA 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
LED 1" RED PMI 125V CLR FLAT LEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 12PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN CHASSIS MNT HOUSING SUPPORT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf