3M P08-020PLC-B-G
P08-020PLC-B-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-020PLC-B-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 20POS .8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-020PLC-B-G.pdf
Availability of P08-020PLC-B-G
QUANTITY
P08-020PLC-B-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-020PLC-B-G
Internal Part NumberEIS-P08-020PLC-B-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP08
PackagingTube
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4mm, 7mm
Height Above Board0.147" (3.72mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-020PLC-B-G
Related LinksP08-020, P08-020PLC-B-G Datasheet, 3M Distributor
P08-020PLC-B-G Details Description
Related parts for P08-020PLC-B-G
CAP PUSHBUTTON RECT RED/WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 26POS 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA M12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
DIODE GP 400V 400A 3TOWER datasheet.pdf