3M P08-020SL-A-G
P08-020SL-A-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-020SL-A-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 20POS .8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-020SL-A-G.pdf
Availability of P08-020SL-A-G
QUANTITY
P08-020SL-A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-020SL-A-G
Internal Part NumberEIS-P08-020SL-A-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP08
PackagingTube
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-020SL-A-G
Related LinksP08-02, P08-020SL-A-G Datasheet, 3M Distributor
P08-020SL-A-G Details Description
Related parts for P08-020SL-A-G
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 180PF 3KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
RES 58.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
PIN CONTACT 100 PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf