3M P08-060PLC-C-G
P08-060PLC-C-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-060PLC-C-G
Brief Description
CONN PLUG 60POS .8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-060PLC-C-G.pdf
Availability of P08-060PLC-C-G
QUANTITY
P08-060PLC-C-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-060PLC-C-G
Internal Part NumberEIS-P08-060PLC-C-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesP08
PackagingTube
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights5mm, 8mm
Height Above Board0.186" (4.72mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-060PLC-C-G
Related LinksP08-060, P08-060PLC-C-G Datasheet, 3M Distributor
P08-060PLC-C-G Details Description
Related parts for P08-060PLC-C-G
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY 200VDC I4PAC datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SMD SLIDE-SWITCH 6 POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf