Panduit P10-8RHT6-D
P10-8RHT6-D picture photo
Mfg. Part Number
P10-8RHT6-D
Manufacturer
Product Category
Terminals - Ring Connectors
Brief Description
TERM RING HI TEMP 12-10AWG
Datasheet Download
P10-8RHT6-D.pdf
Availability of P10-8RHT6-D
QUANTITY
P10-8RHT6-D Order Process
Ship out your order
Specifications of P10-8RHT6-D
Internal Part NumberEIS-P10-8RHT6-D
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Ring Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeCircular
Stud/Tab Size8 Stud
Thickness0.040" (1.02mm)
Width - Outer Edges0.310" (7.87mm)
Length - Overall0.780" (19.81mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge10-12 AWG
InsulationNon-Insulated
FeaturesBrazed Seam, High Temperature, Serrated Termination
Color-
Contact MaterialCopper
Contact FinishNickel
Insulation Diameter-
Material - Insulation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P10-8RHT6-D
Related LinksP10-8, P10-8RHT6-D Datasheet, Panduit Distributor
P10-8RHT6-D Details Description
Related parts for P10-8RHT6-D
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 28POS TIN datasheet.pdf
TRANSPONDER RFIC UNCASED DIE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 46MA 68 OHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SINGLE POSITION HEAD datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf