NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. P1010PSE5DFA
P1010PSE5DFA picture photo
Mfg. Part Number
P1010PSE5DFA
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Q OR IQ 1.0GHZ 425TEPBGA1
Datasheet Download
P1010PSE5DFA.pdf
Availability of P1010PSE5DFA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P1010PSE5DFA Order Process
Ship out your order
Specifications of P1010PSE5DFA
Internal Part NumberEIS-P1010PSE5DFA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 23/Jul/2015
Errata Update 10/Aug/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesQorIQ P1
PackagingBulk
Core ProcessorPowerPC e500v2
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSPSecurity; SEC 4.4
RAM ControllersDDR3, DDR3L
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (3)
SATASATA 3Gbps (2)
USBUSB 2.0 + PHY (1)
Voltage - I/O-
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security FeaturesBoot Security, Cryptography, Random Number Generator, Secure Fusebox
Package / Case425-FBGA
Supplier Device Package425-TEPBGA1
Additional InterfacesCAN, DUART, I²C, MMC/SD, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1010PSE5DFA
P1010PSE5DFA Details Description
Related parts for P1010PSE5DFA
KNOB ALUM BLACK/MATTE .250"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PNEUM PRESSURE SWITCH 2-8BAR DIN datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONTROL LOGIC RS232 60K STEPS datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 T/H datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf