NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. P1010PSN5DFA
P1010PSN5DFA picture photo
Mfg. Part Number
P1010PSN5DFA
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Q OR IQ 1.0GHZ 425TEPBGA1
Datasheet Download
P1010PSN5DFA.pdf
Availability of P1010PSN5DFA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P1010PSN5DFA Order Process
Ship out your order
Specifications of P1010PSN5DFA
Internal Part NumberEIS-P1010PSN5DFA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesQorIQ P1
PackagingBulk
Core ProcessorPowerPC e500v2
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR3, DDR3L
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (3)
SATASATA 3Gbps (2)
USBUSB 2.0 + PHY (1)
Voltage - I/O-
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case425-FBGA
Supplier Device Package425-TEPBGA1
Additional InterfacesCAN, DUART, I²C, MMC/SD, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1010PSN5DFA
P1010PSN5DFA Details Description
Related parts for P1010PSN5DFA
FAN AXIAL 80X42MM 230VAC SU3A5 datasheet.pdf
PROTO-BRD 4PIN DISCRETE SMD SIP datasheet.pdf
IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV AC/DC 2W 05V OUT SGL T/H datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 5% BP 1805 datasheet.pdf