NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. P1012NSE2HFB
P1012NSE2HFB picture photo
Mfg. Part Number
P1012NSE2HFB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA
Datasheet Download
P1012NSE2HFB.pdf
Availability of P1012NSE2HFB
QUANTITY
P1012NSE2HFB Order Process
Ship out your order
Specifications of P1012NSE2HFB
Internal Part NumberEIS-P1012NSE2HFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesQorIQ P5020/P5010 Processor
PCN Design/SpecificationESDHC Host Detect 13/Feb/2012
P10xx Palladium-Copper 12/Jun/2013
Incorrect Data Captured 26/Sep/2013
Errata Update 18/Jun/2014
USB Errata Update 17/Jul/2014
Errata Update 30/Sep/2014
Errata Update 03/Sep/2015
Standard Package54
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesQorIQ P1
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500v2
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed800MHz
Co-Processors/DSPCommunications; QUICC Engine, Security; SEC 3.3
RAM ControllersDDR2, DDR3
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (3)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (2)
Voltage - I/O-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Security FeaturesCryptography, Random Number Generator
Package / Case689-BBGA Exposed Pad
Supplier Device Package689-TEPBGA II (31x31)
Additional InterfacesDUART, I²C, MMC/SD, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1012NSE2HFB
P1012NSE2HFB Details Description
Related parts for P1012NSE2HFB
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf
ADAPTER 492-BGA ISPLSI 8840V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf