NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. P1012NXN2HFB
P1012NXN2HFB picture photo
Mfg. Part Number
P1012NXN2HFB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA
Datasheet Download
P1012NXN2HFB.pdf
Availability of P1012NXN2HFB
QUANTITY
P1012NXN2HFB Order Process
Ship out your order
Specifications of P1012NXN2HFB
Internal Part NumberEIS-P1012NXN2HFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationESDHC Host Detect 13/Feb/2012
Incorrect Data Captured 26/Sep/2013
Errata Update 18/Jun/2014
USB Errata Update 17/Jul/2014
Errata Update 30/Sep/2014
Errata Update 03/Sep/2015
Standard Package54
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesQorIQ P1
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500v2
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed800MHz
Co-Processors/DSPCommunications; QUICC Engine
RAM ControllersDDR2, DDR3
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (3)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (2)
Voltage - I/O-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case689-BBGA Exposed Pad
Supplier Device Package689-TEPBGA II (31x31)
Additional InterfacesDUART, I²C, MMC/SD, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1012NXN2HFB
P1012NXN2HFB Details Description
Related parts for P1012NXN2HFB
Connector Header 6 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 70NS 28SOH datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK 10POS TOP ENTRY 5MM datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
CONN MMCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
SGE-245-2-0500 00500C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf