NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. P1014NSE5HFB
P1014NSE5HFB picture photo
Mfg. Part Number
P1014NSE5HFB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 425TEPBGA
Datasheet Download
P1014NSE5HFB.pdf
Availability of P1014NSE5HFB
QUANTITY
P1014NSE5HFB Order Process
Ship out your order
Specifications of P1014NSE5HFB
Internal Part NumberEIS-P1014NSE5HFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 18/Jun/2014
USB Errata Update 17/Jul/2014
Errata Update 30/Sep/2014
Errata Update 23/Jul/2015
Errata Update 10/Aug/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesQorIQ P1
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500v2
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed800MHz
Co-Processors/DSPSecurity; SEC 4.4
RAM ControllersDDR3, DDR3L
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (2)
SATASATA 3Gbps (2)
USBUSB 2.0 + PHY (1)
Voltage - I/O-
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security FeaturesBoot Security, Cryptography, Random Number Generator, Secure Fusebox
Package / Case425-FBGA
Supplier Device Package425-TEPBGA I (19x19)
Additional InterfacesDUART, I²C, MMC/SD, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1014NSE5HFB
P1014NSE5HFB Details Description
Related parts for P1014NSE5HFB
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SDIP datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 14POS 15AU datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC P600 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 94MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf