NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. P1014NXE5HHB
P1014NXE5HHB picture photo
Mfg. Part Number
P1014NXE5HHB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 425TEPBGA
Datasheet Download
P1014NXE5HHB.pdf
Availability of P1014NXE5HHB
QUANTITY
P1014NXE5HHB Order Process
Ship out your order
Specifications of P1014NXE5HHB
Internal Part NumberEIS-P1014NXE5HHB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 18/Jun/2014
USB Errata Update 17/Jul/2014
Errata Update 30/Sep/2014
Errata Update 23/Jul/2015
Errata Update 10/Aug/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesQorIQ P1
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500v2
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed800MHz
Co-Processors/DSPSecurity; SEC 4.4
RAM ControllersDDR3, DDR3L
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (2)
SATASATA 3Gbps (2)
USBUSB 2.0 + PHY (1)
Voltage - I/O-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security FeaturesBoot Security, Cryptography, Random Number Generator, Secure Fusebox
Package / Case425-FBGA
Supplier Device Package425-TEPBGA I (19x19)
Additional InterfacesDUART, I²C, MMC/SD, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1014NXE5HHB
P1014NXE5HHB Details Description
Related parts for P1014NXE5HHB
MOSFET N-CH 100V 7.6A TO220FP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 256CABGA datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC FRONT END DGTL CAR RAD 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 11POS 3.96MM datasheet.pdf