Cornell Dubilier Electronics P10R223K5
P10R223K5 picture photo
Mfg. Part Number
P10R223K5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
P10R223K5.pdf
Availability of P10R223K5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P10R223K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of P10R223K5
Internal Part NumberEIS-P10R223K5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP10
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P10R223K5
Related LinksP10R, P10R223K5 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
P10R223K5 Details Description
Related parts for P10R223K5
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HDR 3.96MM WTB R/A 2POS GWC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf