Littelfuse P1100EBL
P1100EBL picture photo
Mfg. Part Number
P1100EBL
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDACTOR BI 90V 250A TO-92
Datasheet Download
P1100EBL.pdf
Availability of P1100EBL
QUANTITY
P1100EBL Order Process
Ship out your order
Specifications of P1100EBL
Internal Part NumberEIS-P1100EBL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingBulk
Voltage - Breakover130V
Voltage - Off State90V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance70pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1100EBL
Related LinksP110, P1100EBL Datasheet, Littelfuse Distributor
P1100EBL Details Description
Related parts for P1100EBL
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC50S/AE50M/CPC50S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% 1210 datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN RED PVC FREE datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf