Littelfuse P1100SBLRP
P1100SBLRP picture photo
Mfg. Part Number
P1100SBLRP
Brief Description
SIDACTOR BI 90V 250A DO-214AA
Datasheet Download
P1100SBLRP.pdf
Availability of P1100SBLRP
QUANTITY
P1100SBLRP Order Process
Ship out your order
Specifications of P1100SBLRP
Internal Part NumberEIS-P1100SBLRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package2,500
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover130V
Voltage - Off State90V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance70pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1100SBLRP
Related LinksP1100, P1100SBLRP Datasheet, Littelfuse Distributor
P1100SBLRP Details Description
Related parts for P1100SBLRP
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 58VDC BLADE datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP24S/AE24M/HDP24S datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CAP MICA 8PF 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH 60703C131 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BEIGE 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS GOLD SMD datasheet.pdf
CRIMP FLANGE FOR HOOD 50P 8,0 - datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf