TT Electronics/BI P110KH1-0F15BR10K
P110KH1-0F15BR10K picture photo
Mfg. Part Number
P110KH1-0F15BR10K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
P110KH1-0F15BR10K.pdf
Availability of P110KH1-0F15BR10K
QUANTITY
P110KH1-0F15BR10K Order Process
Ship out your order
Specifications of P110KH1-0F15BR10K
Internal Part NumberEIS-P110KH1-0F15BR10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP110
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P110KH1-0F15BR10K
Related LinksP110KH1-, P110KH1-0F15BR10K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
P110KH1-0F15BR10K Details Description
Related parts for P110KH1-0F15BR10K
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 75A POWERFLAT56 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
AB 4C 4#8 PIN PLUG datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf