Pulse Electronics Corporation P1166.102NLT
P1166.102NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1166.102NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 4.9A 7.5 MOHM SMD
Datasheet Download
P1166.102NLT.pdf
Availability of P1166.102NLT
QUANTITY
P1166.102NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1166.102NLT
Internal Part NumberEIS-P1166.102NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1166NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating4.9A
Current - Saturation5.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.51mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1166.102NLT
Related LinksP1166., P1166.102NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1166.102NLT Details Description
Related parts for P1166.102NLT
CAP ALUM 2200UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC RECEIVER UHF LOW POWER 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V 4/5A NIMH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 5.95"LX3.15"W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf