Pulse Electronics Corporation P1166.393NLT
P1166.393NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1166.393NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 860MA 211 MOHM
Datasheet Download
P1166.393NLT.pdf
Availability of P1166.393NLT
QUANTITY
P1166.393NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1166.393NLT
Internal Part NumberEIS-P1166.393NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1166NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating860mA
Current - Saturation860mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)211 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.51mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1166.393NLT
Related LinksP1166., P1166.393NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1166.393NLT Details Description
Related parts for P1166.393NLT
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM 552MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.71A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3A CPH6 datasheet.pdf