Pulse Electronics Corporation P1166.393NLT
P1166.393NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1166.393NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 860MA 211 MOHM
Datasheet Download
P1166.393NLT.pdf
Availability of P1166.393NLT
QUANTITY
P1166.393NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1166.393NLT
Internal Part NumberEIS-P1166.393NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1166NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating860mA
Current - Saturation860mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)211 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.51mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1166.393NLT
Related LinksP1166., P1166.393NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1166.393NLT Details Description
Related parts for P1166.393NLT
IC CPU SUPERV 4K EE RST HI 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC PWR INTRFCE SWITCH 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 5% 2917 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR 80DEG C 5-HVSOF datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRES 200PSI ABS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 31POS INLINE SKT datasheet.pdf