Pulse Electronics Corporation P1169.332NLT
P1169.332NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1169.332NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6.4A 11 MOHM SMD
Datasheet Download
P1169.332NLT.pdf
Availability of P1169.332NLT
QUANTITY
P1169.332NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1169.332NLT
Internal Part NumberEIS-P1169.332NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1169NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating6.4A
Current - Saturation7.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)11 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1169.332NLT
Related LinksP1169., P1169.332NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1169.332NLT Details Description
Related parts for P1169.332NLT
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 28SSOP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/.094 CLIP TIN FM datasheet.pdf
GROUND TAB MTG BRCKT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf