Pulse Electronics Corporation P1169.393NLT
P1169.393NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1169.393NLT
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.9A 126 MOHM SMD
Datasheet Download
P1169.393NLT.pdf
Availability of P1169.393NLT
QUANTITY
P1169.393NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1169.393NLT
Internal Part NumberEIS-P1169.393NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1169NL
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)126 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1169.393NLT
Related LinksP1169., P1169.393NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1169.393NLT Details Description
Related parts for P1169.393NLT
RES SMD 1.33K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 10V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
GRID STRAP 75MM FITS 400D datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 755MA 350 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 19.99K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC DDR 256M 200MHZ 60BGA datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 25 V datasheet.pdf