Pulse Electronics Corporation P1170.273NLT
P1170.273NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1170.273NLT
Brief Description
FIXED IND 27UH 2.7A 51 MOHM SMD
Datasheet Download
P1170.273NLT.pdf
Availability of P1170.273NLT
QUANTITY
P1170.273NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1170.273NLT
Internal Part NumberEIS-P1170.273NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1170NL
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating2.7A
Current - Saturation2.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)51 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1170.273NLT
Related LinksP1170., P1170.273NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1170.273NLT Details Description
Related parts for P1170.273NLT
FIXED IND 100NH 700MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf