Pulse Electronics Corporation P1171.124NLT
P1171.124NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1171.124NLT
Brief Description
FIXED IND 120UH 1.3A 253 MOHM
Datasheet Download
P1171.124NLT.pdf
Availability of P1171.124NLT
QUANTITY
P1171.124NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1171.124NLT
Internal Part NumberEIS-P1171.124NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1171NL
Material - Core-
Inductance120µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)253 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1171.124NLT
Related LinksP1171., P1171.124NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1171.124NLT Details Description
Related parts for P1171.124NLT
FIXED IND 12UH 140MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
MOD IPM 7-PAC L1 75A 1200V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.090" datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf