Pulse Electronics Corporation P1172.132NLT
P1172.132NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1172.132NLT
Brief Description
FIXED IND 1.3UH 14A 3 MOHM SMD
Datasheet Download
P1172.132NLT.pdf
Availability of P1172.132NLT
QUANTITY
P1172.132NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1172.132NLT
Internal Part NumberEIS-P1172.132NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1172NL
Material - Core-
Inductance1.3µH
Tolerance±30%
Current Rating14A
Current - Saturation15A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1172.132NLT
Related LinksP1172., P1172.132NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1172.132NLT Details Description
Related parts for P1172.132NLT
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ11 PG29 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN IDC 13POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf