Pulse Electronics Corporation P1173.683NLT
P1173.683NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1173.683NLT
Brief Description
FIXED IND 68UH 2.1A 135 MOHM SMD
Datasheet Download
P1173.683NLT.pdf
Availability of P1173.683NLT
QUANTITY
P1173.683NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1173.683NLT
Internal Part NumberEIS-P1173.683NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1173NL
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating2.1A
Current - Saturation2.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)135 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1173.683NLT
Related LinksP1173., P1173.683NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1173.683NLT Details Description
Related parts for P1173.683NLT
LED 7-SEG 10MM CA HE RED RHD datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 100MA DP-NO 8SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 2POS .110 datasheet.pdf
PWR MOD IGBT4 1200V 840A D3 datasheet.pdf