Connor-Winfield P122-100.0M
P122-100.0M picture photo
Mfg. Part Number
P122-100.0M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
P122-100.0M.pdf
Availability of P122-100.0M
QUANTITY
P122-100.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of P122-100.0M
Internal Part NumberEIS-P122-100.0M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product5.0 x 7.0mm SMD Oscillators
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesP
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)90mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.059" (1.50mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P122-100.0M
Related LinksP122-, P122-100.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
P122-100.0M Details Description
Related parts for P122-100.0M
RES SMD 8.25KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 12POS datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 11.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL PDK 2.5/4L-PE datasheet.pdf
M12 NO 3MM SMARTCLCK PVC datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 503MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf