Pulse Electronics Corporation P1252.152NLT
P1252.152NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1252.152NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 15A 4 MOHM SMD
Datasheet Download
P1252.152NLT.pdf
Availability of P1252.152NLT
QUANTITY
P1252.152NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1252.152NLT
Internal Part NumberEIS-P1252.152NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1252NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating15A
Current - Saturation25A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.49mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1252.152NLT
Related LinksP1252., P1252.152NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1252.152NLT Details Description
Related parts for P1252.152NLT
CLAMP CABLE INSULATED .500" DIA datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V MP-3/TO-251 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 100' datasheet.pdf
SINGLE M12 LONG PW 5M NPN NC datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.062UF RADIAL datasheet.pdf