Pulse Electronics Corporation P1252.222NLT
P1252.222NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1252.222NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 12A 6.1 MOHM SMD
Datasheet Download
P1252.222NLT.pdf
Availability of P1252.222NLT
QUANTITY
P1252.222NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1252.222NLT
Internal Part NumberEIS-P1252.222NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1252NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation20A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.49mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1252.222NLT
Related LinksP1252., P1252.222NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1252.222NLT Details Description
Related parts for P1252.222NLT
IC AMP VIDEO DUAL 270MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 735V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2.1A DO214AC datasheet.pdf