API Delevan P1330-562G
P1330-562G picture photo
Mfg. Part Number
P1330-562G
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 1.11A 145 MOHM
Datasheet Download
P1330-562G.pdf
Availability of P1330-562G
QUANTITY
P1330-562G Order Process
Ship out your order
Specifications of P1330-562G
Internal Part NumberEIS-P1330-562G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±2%
Current Rating1.11A
Current - Saturation612mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)145 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1330-562G
Related LinksP1330, P1330-562G Datasheet, API Delevan Distributor
P1330-562G Details Description
Related parts for P1330-562G
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CABLE TWINAX MINISAS 26POS 3M datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GASKET BECU 7.11X609.6MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
SPIRAL WRAP 1 25.4MMX100' FIRE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
ABV SWITCH SPDT PIN datasheet.pdf
A/L UNIV HDR 16P VERT SHT LAT datasheet.pdf
MRV100 STE-KIT 3X7P datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 20A SYNC datasheet.pdf