| Internal Part Number | EIS-P1330-684K | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | P1330 | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 680µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 130mA | |
| Current - Saturation | 30mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 8.76 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.312" L x 0.115" W (7.94mm x 2.92mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |