API Delevan P1330R-124G
P1330R-124G picture photo
Mfg. Part Number
P1330R-124G
Brief Description
FIXED IND 120UH 327MA 1.8 OHM
Datasheet Download
P1330R-124G.pdf
Availability of P1330R-124G
QUANTITY
P1330R-124G Order Process
Ship out your order
Specifications of P1330R-124G
Internal Part NumberEIS-P1330R-124G
FamilyFixed Inductors
SeriesP1330R
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±2%
Current Rating327mA
Current - Saturation111mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1330R-124G
Related LinksP1330, P1330R-124G Datasheet, API Delevan Distributor
P1330R-124G Details Description
Related parts for P1330R-124G
CONN RING TONG 16-14AWG#5/16 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL datasheet.pdf