General Cable P142FPL1.30.03
P142FPL1.30.03 picture photo
Mfg. Part Number
P142FPL1.30.03
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 14AWG RED 1000'
Datasheet Download
P142FPL1.30.03.pdf
Availability of P142FPL1.30.03
QUANTITY
P142FPL1.30.03 Order Process
Ship out your order
Specifications of P142FPL1.30.03
Internal Part NumberEIS-P142FPL1.30.03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge14 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter-
Shield Type-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Voltage-
Operating Temperature-
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P142FPL1.30.03
Related LinksP142FPL, P142FPL1.30.03 Datasheet, General Cable Distributor
P142FPL1.30.03 Details Description
Related parts for P142FPL1.30.03
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.5MSPS 28SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HDR 3 POS WHT HIGH TOP datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN FFC TOP 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf