Littelfuse P1504UCLRP
P1504UCLRP picture photo
Mfg. Part Number
P1504UCLRP
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDACTOR 4CHP 280V 400A MS013
Datasheet Download
P1504UCLRP.pdf
Availability of P1504UCLRP
QUANTITY
P1504UCLRP Order Process
Ship out your order
Specifications of P1504UCLRP
Internal Part NumberEIS-P1504UCLRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover180V, 360V
Voltage - Off State140V, 280V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements4
Capacitance55pF, 95pF
Package / Case6-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1504UCLRP
Related LinksP1504, P1504UCLRP Datasheet, Littelfuse Distributor
P1504UCLRP Details Description
Related parts for P1504UCLRP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FUSE 1A 600V DUAL T-LAG UL CSA datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKT 240POS 5ROW VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV GATE DRVR 16SMDGW datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 24PORT 324BGA datasheet.pdf
MICRO 100 F 3" RBW JACKSLP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf