API Delevan P160-153KS
P160-153KS picture photo
Mfg. Part Number
P160-153KS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 419MA 700 MOHM
Datasheet Download
P160-153KS.pdf
Availability of P160-153KS
QUANTITY
P160-153KS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-153KS
Internal Part NumberEIS-P160-153KS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating419mA
Current - Saturation397mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-153KS
Related LinksP160-, P160-153KS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-153KS Details Description
Related parts for P160-153KS
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 31POS .100 datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M WHITE 50' datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 130NH 110MA 2.9 OHM datasheet.pdf