API Delevan P160-183HS
P160-183HS picture photo
Mfg. Part Number
P160-183HS
Brief Description
FIXED IND 18UH 350MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
P160-183HS.pdf
Availability of P160-183HS
QUANTITY
P160-183HS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-183HS
Internal Part NumberEIS-P160-183HS
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±3%
Current Rating350mA
Current - Saturation358mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-183HS
Related LinksP160-, P160-183HS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-183HS Details Description
Related parts for P160-183HS
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC SAMPLE RATE CONV 4CH 64-TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 130A TO-220AB datasheet.pdf
VARISTOR 459V 20KA SQUARE 28MM datasheet.pdf
B MALE R/A CL 2 W/FMLB CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPEA 15POS datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf