API Delevan P160-333GS
P160-333GS picture photo
Mfg. Part Number
P160-333GS
Brief Description
FIXED IND 33UH 277MA 1.6 OHM SMD
Datasheet Download
P160-333GS.pdf
Availability of P160-333GS
QUANTITY
P160-333GS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-333GS
Internal Part NumberEIS-P160-333GS
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±2%
Current Rating277mA
Current - Saturation266mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-333GS
Related LinksP160-, P160-333GS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-333GS Details Description
Related parts for P160-333GS
EVALUATION BOARD FOR IXDD414 DVR datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf