API Delevan P160-561FS
P160-561FS picture photo
Mfg. Part Number
P160-561FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 1.73A 41 MOHM
Datasheet Download
P160-561FS.pdf
Availability of P160-561FS
QUANTITY
P160-561FS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-561FS
Internal Part NumberEIS-P160-561FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±1%
Current Rating1.73A
Current - Saturation2.071A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)41 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-561FS
Related LinksP160-, P160-561FS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-561FS Details Description
Related parts for P160-561FS
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONN FFC VERT 14POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
RES SMD 98.8K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 187 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf