API Delevan P160-561GS
P160-561GS picture photo
Mfg. Part Number
P160-561GS
Brief Description
FIXED IND 560NH 1.73A 41 MOHM
Datasheet Download
P160-561GS.pdf
Availability of P160-561GS
QUANTITY
P160-561GS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-561GS
Internal Part NumberEIS-P160-561GS
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±2%
Current Rating1.73A
Current - Saturation2.071A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)41 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-561GS
Related LinksP160-, P160-561GS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-561GS Details Description
Related parts for P160-561GS
CONN HEADER 8POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RACK STEEL 26X20.9X45.1 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 6COL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf