API Delevan P160-822GS
P160-822GS picture photo
Mfg. Part Number
P160-822GS
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 554MA 400 MOHM
Datasheet Download
P160-822GS.pdf
Availability of P160-822GS
QUANTITY
P160-822GS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-822GS
Internal Part NumberEIS-P160-822GS
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±2%
Current Rating554mA
Current - Saturation537mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-822GS
Related LinksP160-, P160-822GS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-822GS Details Description
Related parts for P160-822GS
IC Z8 .5K OTP 8MHZ 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 25V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT VBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 105POS SMD datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1.2KV 250MA SOD57 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-6 datasheet.pdf