TT Electronics/BI P160KN-0QC15A500K
P160KN-0QC15A500K picture photo
Mfg. Part Number
P160KN-0QC15A500K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500K OHM 1/10W PLASTIC LOG
Datasheet Download
P160KN-0QC15A500K.pdf
Availability of P160KN-0QC15A500K
QUANTITY
P160KN-0QC15A500K Order Process
Ship out your order
Specifications of P160KN-0QC15A500K
Internal Part NumberEIS-P160KN-0QC15A500K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPanel Potentiometer
Featured ProductP160 Series Panel Potentiometers
Standard Package300
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP160
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160KN-0QC15A500K
Related LinksP160KN-0, P160KN-0QC15A500K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
P160KN-0QC15A500K Details Description
Related parts for P160KN-0QC15A500K
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SW DIP PIANO SPST 6POS UNSEALED datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 100V SCREW datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 15C P 18" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf