TT Electronics/BI P160KN-0QC15B500K
P160KN-0QC15B500K picture photo
Mfg. Part Number
P160KN-0QC15B500K
Brief Description
POT 500K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
P160KN-0QC15B500K.pdf
Availability of P160KN-0QC15B500K
QUANTITY
P160KN-0QC15B500K Order Process
Ship out your order
Specifications of P160KN-0QC15B500K
Internal Part NumberEIS-P160KN-0QC15B500K
SeriesP160
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160KN-0QC15B500K
Related LinksP160KN-0, P160KN-0QC15B500K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
P160KN-0QC15B500K Details Description
Related parts for P160KN-0QC15B500K
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JOYSTICK SERIESIV 2AXIS BALL TIP datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CHISEL 30 DEGREE 1.60MM (0.06) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CABLE 20 COND 100' SHLD TWST datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf