TT Electronics/BI P160KN-0QC15B50K
P160KN-0QC15B50K picture photo
Mfg. Part Number
P160KN-0QC15B50K
Brief Description
POT 50K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
P160KN-0QC15B50K.pdf
Availability of P160KN-0QC15B50K
QUANTITY
P160KN-0QC15B50K Order Process
Ship out your order
Specifications of P160KN-0QC15B50K
Internal Part NumberEIS-P160KN-0QC15B50K
SeriesP160
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160KN-0QC15B50K
Related LinksP160KN-0, P160KN-0QC15B50K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
P160KN-0QC15B50K Details Description
Related parts for P160KN-0QC15B50K
MOSFET P-CH 100V 14A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256LFBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 7.24NS 332CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 16KB 20QFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 900MA 100 MOHM datasheet.pdf