API Delevan P160R-104FS
P160R-104FS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-104FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 163MA 4.6 OHM
Datasheet Download
P160R-104FS.pdf
Availability of P160R-104FS
QUANTITY
P160R-104FS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-104FS
Internal Part NumberEIS-P160R-104FS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP160R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±1%
Current Rating163mA
Current - Saturation153mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-104FS
Related LinksP160R, P160R-104FS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-104FS Details Description
Related parts for P160R-104FS
IC HIGH DIFF LINE DRIVER 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 40POS GOLD R/A datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1.5A SOT-23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO263-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
UPPER PRESS TOOL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf
EMI FILTER BEADS 140 OHM 1050MA datasheet.pdf