API Delevan P160R-122GS
P160R-122GS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-122GS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 1.254A 78 MOHM
Datasheet Download
P160R-122GS.pdf
Availability of P160R-122GS
QUANTITY
P160R-122GS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-122GS
Internal Part NumberEIS-P160R-122GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP160R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±2%
Current Rating1.254A
Current - Saturation1.381A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)78 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-122GS
Related LinksP160R, P160R-122GS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-122GS Details Description
Related parts for P160R-122GS
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 4.72"LX4.06"W datasheet.pdf
LED 7SEG .56" SGL 565NM GRN CA datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 3V datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.8V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 10-UMAX datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 3/8 UNF 5V 12" datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .1W 30MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf